Из наше праксе
Међународни дан матерњег језика - 21. фебруар
Поводом Међународног дана матерњег језика - 21. фебруара, професорка српског језика и књижевности, Јелена Дукић, извела је угледни/огледни час у Основној школи „Олга Петров” у Баранди у VII 3 одељењу. Овом часу присуствовале су и колеге: директорка школе Милица Цуца, педагог Светлана Бајић, професорка српског језика Анита Миланов, професорка разредне наставе Нада Кљајић и професорка ликовне културе Марина Ранчић.
На првом делу часа присутни су се кроз Power Point презентацију подсетили шта је то матерњи језик и упознали се са чињеницом да су на дан 21. фебруарa 1952. године настрадали студенти у Даки борећи се за свој матерњи језик, па се отуда овај дан слави као Међународни дан матерњег језика, са циљем промовисања језичке културе и разноврсности, као и вишејезичности и равноправности.
Сваки језик је драгоцен, а сви они заједно чине свет лепшим, бољим и другачијим. У Србији, посебно на територији Војводине, живи велики број националних мањина и све оне имају свој матерњи језик. Присутни су видели како неке речи (љубав, срећа, деца, другарство, хвала, молим, изволите, пријатељ, радост, школа, мајка, извини) изгледају на српском, румунском, мађарском, словачком и ромском језику.
svetski dan jezika 21.2 Jelena D 2017
01.jpg
http://dositejopovo.edu.rs/images/2017/svetski_dan_jezika_Dukic/01.jpg
02.jpg
http://dositejopovo.edu.rs/images/2017/svetski_dan_jezika_Dukic/02.jpg
03.jpg
http://dositejopovo.edu.rs/images/2017/svetski_dan_jezika_Dukic/03.jpg
04.jpg
http://dositejopovo.edu.rs/images/2017/svetski_dan_jezika_Dukic/04.jpg
05.jpg
http://dositejopovo.edu.rs/images/2017/svetski_dan_jezika_Dukic/05.jpg
06.jpg
http://dositejopovo.edu.rs/images/2017/svetski_dan_jezika_Dukic/06.jpg
07.jpg
http://dositejopovo.edu.rs/images/2017/svetski_dan_jezika_Dukic/07.jpg
08.jpg
http://dositejopovo.edu.rs/images/2017/svetski_dan_jezika_Dukic/08.jpg
09.jpg
http://dositejopovo.edu.rs/images/2017/svetski_dan_jezika_Dukic/09.jpg
10.jpg
http://dositejopovo.edu.rs/images/2017/svetski_dan_jezika_Dukic/10.jpg
11.jpg
http://dositejopovo.edu.rs/images/2017/svetski_dan_jezika_Dukic/11.jpg
12.jpg
http://dositejopovo.edu.rs/images/2017/svetski_dan_jezika_Dukic/12.jpg
13.jpg
http://dositejopovo.edu.rs/images/2017/svetski_dan_jezika_Dukic/13.jpg
14.jpg
http://dositejopovo.edu.rs/images/2017/svetski_dan_jezika_Dukic/14.jpg
15.jpg
http://dositejopovo.edu.rs/images/2017/svetski_dan_jezika_Dukic/15.jpg
16.jpg
http://dositejopovo.edu.rs/images/2017/svetski_dan_jezika_Dukic/16.jpg
17.jpg
http://dositejopovo.edu.rs/images/2017/svetski_dan_jezika_Dukic/17.jpg
19.jpg
http://dositejopovo.edu.rs/images/2017/svetski_dan_jezika_Dukic/19.jpg
20.jpg
http://dositejopovo.edu.rs/images/2017/svetski_dan_jezika_Dukic/20.jpg
21.jpg
http://dositejopovo.edu.rs/images/2017/svetski_dan_jezika_Dukic/21.jpg
22.jpg
http://dositejopovo.edu.rs/images/2017/svetski_dan_jezika_Dukic/22.jpg
23.jpg
http://dositejopovo.edu.rs/images/2017/svetski_dan_jezika_Dukic/23.jpg
24.jpg
http://dositejopovo.edu.rs/images/2017/svetski_dan_jezika_Dukic/24.jpg
25.jpg
http://dositejopovo.edu.rs/images/2017/svetski_dan_jezika_Dukic/25.jpg
26.jpg
http://dositejopovo.edu.rs/images/2017/svetski_dan_jezika_Dukic/26.jpg
Сви су се подсетили да је неговање језичке културе задатак не само читавог друштва, већ и сваког појединца. Нема ничег лепшег од човека који познаје своју културу и нема ничег тужнијег од човека који не зна сопствени језик. У језику су саткана историја, традиција, култура и душа једног народа. Наш језик је благо и треба га чувати онако како се чувају сва блага на свету.
Подсетили су се и завештања Стефана Немање, које је дао на својој самртничкој посељи, а које је записао Свети Сава (његов најмлађи син): „Чувајте, чедо моје мило, језик као земљу. Реч се може изгубити као град, као земља, као душа. А шта је народ изгуби ли језик, земљу, душу? Народ који изгуби своје речи престаје бити народ.”
Посдетили су се и речи Вука Караџића: „Језик је хранитељ народа. Докле год живи језик, докле га љубимо и почитујемо, њиме говоримо и пишемо, прочишћавамо га, умножавамо и украшавамо, дотле живи и народ.”
Споменута је и 863. година – година српске писмености.
Професорка Јелена скренула је пажњу на чињеницу да се данас, нажалост, код многих људи све више запажа недовољно познавање граматике и правописа, као и гомилање туђих речи. Mатерњи језик се најбоље учи читањем добрих књига, па је српска књижевност одличан пут ка учењу српског језика и окретању правим вредностима, култури и образовању.
Треба бити поносан на свој језик је завршна порука ове презентације.
У средишњем (главном) делу часа је била радионица где су се прво сви присутни (укњучујући директорку, педагога и професорке) представили тако што је свако рекао придев на почетно слово свога имена и своје име. Представљање је започела професорка Јелена са „јасна Јелена”, а у врло пријатној и опуштеној атмосфери су се затим представили и сви присутни. Потом су ученици подељени у тимове, где су у сваком од четири тима били ученици са сва три нивоа (оснони, средњи и напреди), a пети тим биле су колеге. Тимови су имали задатак да напишу: први – песму, други – бајку, трећи – басну, четврти – драмски текст и пети – шаљиву причу. Требало је да користе речи са презентације (најмање шест речи), а могли су и придеве које су говорили уз имена.
У креативној радној атмосфери на часу, учесници су тимским радом написали изузетно успеле радове које су читали у завршном делу часа. На крају су сви били више него задовољни, јер су сви тимови испунили задатак изнад очекивања. У опуштеној и подстицајној атмосфери не само да су одговорили формом, већ су били и веома креативни и маштовити у писању. Ученици ће са професорком Јеленом направити пано са радовима и фотографијама са данашњег часа.
Веома је битно развијати љубав према матерњем језику, као и свест о важности матерњег језика, његовом неговању и чувању, као и свест о поштовању различитости и уважавању других, а овај час је свакако томе допринео.
Захваљујем се свима који су учествовали и допринели да овај час буде успешно реализован.
Јелена Дукић
професор српског језика и књижевности
„MindUp” програм за вртиће и школе у Србији - како то изгеда у пракси
Одељење 3-2 наше школе, школске год. 2015-2016. реализовало је пројекат под називом "И ја то сада знам" учитељица Љиљана Марков
Сва одељења наше школе почела су да рализују радионице из приручника "Дигитално насиље
Развијање принципа свесног учења математике, са разумевањем, са лакоћом, са љубављу,
Наставник математике Радојка Релић Часови математике - https://drive.google.com/open?id=0BzfNmLMERSw0ay1KMUdIU0JnRDA Како унапредити наставу математике у основној школи ЧАС НАРОДНЕ ТРАДИЦИЈЕ “БАНАЋАНСКА СВАДБА-У САКУЛАМА“ МАЛИ ПРИНЦ – Антоан Егзипери (одломак романа) ЗАЈЕДНИЧКИ ЧАС МУЗИЧКЕ КУЛТУРЕ НАСТАВНИКА |